Halloween

Kas tead, kust on alguse saanud Halloween?

Halloween on lühenenud kuju ingliskeelsest nimetusest “All Hallows’ Eve”, mis tõlkes tähendab “kõigi pühakute õhtu”. Halloween on eriti populaarne Põhja-Ameerikas. Halloween’i jooksmine ehk trick-or-treating (komm või pomm) toimub 31. oktoobril.

Kuigi sõna halloween on kristliku algupäraga, arvatakse pühal endal olevat paganlikud juured. Ajaloolaste arvates on selle juured tõenäoliselt paganlikes ja keldi rituaalides. Mõned folkloristid arvavad seda tulenevat Rooma puuviljade ja seemnete jumalanna Pomona pidustustest või surnutepühast Parentalia, kuid tüüpilisemalt seostatakse seda keldi Samhaini festivaliga, mille nimi tuleb vana-iiri keelest ja tähendab “suve lõppu”.

Halloween on väljarändajate (iirlaste ja šotlaste) poolt Põhja-Ameerikas juurutatud ja nüüd ringiga tagasi toodud tähtpäev. Põhitunnuseks on õõnes kõrvits, millele on külje peale sisse lõigatud nägu ja sisse pandud küünal – kõrvitsalatern.

Kõrvitsalaternaid hakati tegema alles Ameerikas, sest kõrvits on Ameerika päritolu ning varem neid Euroopas ei tuntud. Laterna valmistamise komme ise on pärit 18. sajandist, mil Iirimaal hakkas levima komme tuua Samhaini ühislõkkelt koju süsi õõnestatud naeri sees.

Juurviljalaterna valmistamise komme viitab iiri rahvajutule Ihnuskoi Jackist, keda jumal tema pattude pärast ei võtnud paradiisi ja tänu lepingule kuradiga ei saanud kurat võtta Jacki ka põrgusse. Jack pidi kondama mööda maad, valgustades oma teed kaalikast või naerist õõnestatud laternas hõõguvate sütega, mis kurat talle põrgust järgi viskas.

Sellest legendist inspiratsiooni saanud iirlased ja šotlased hakkasid pimedal ajal oma kodudest eemale peletama Ihnuskoi Jacki ja teisi ringi kondavaid kurje vaime uste juurde või akende peale asetatud juurviljalaternatega, mille sisse olid lõigatud hirmsad näod. Sellest on alguse saanud ka kõrvitsa laternad.

Tänapäeval käib Halloweeni juurde ka kostümeeritult ringi liikumine ning naabrite kollitamine seades neid valiku ette: “Komm või pomm?”, inglise keeles “Trick or treat?” Triki (trick) all mõeldakse mingit vempu. Kui naaber on külaliste tulekuks valmistunud, jagab ta komme. Kui aga keeldub, võib ta mingi vembu või trikiga arvestada.

Jälgi meid
facebook
youtube