fbpx

Milleks on olulised garaažiukse vedrud?

30+ aastat kogemust
21 abivalmis tehnikut
16 00 hooldus- ja remonttööd aastas

Garaažiuksed on suured ning võibolla oled isegi mõelnud, kuidas nii suurt asja suudad lihtsa vaevaga üles-alla liigutada. Siin tulevadki mängu uste vedrud. Kui vedru ukse tõstmisel Sind ei aitaks, tuleks rakendada oluliselt suuremat jõudu, sest uks võib kaaluda ligi 100 kilogrammi. Samamoodi aitab vedru ukse automaatikal oma tööd teha. Automaatika nagu meiegi annab uksele tõuke liikumiseks ning vedru teeb kogu raskema töö.

Vedrudel on mitu ülesannet. Lisaks ukselehe tõstmisele on vedrud ukselehele vastukaaluks. Nii aitab see hoida ust stabiilsena. Uks on taskaalus ning liigub siinidel sujuvalt. Vedru purunemisel ei ole uks enam tasakaalus ning eriti halval juhul võib lausa alla kukkuda.

Seega vedru purunemisel, tuleb kindlasti kutsuda spetsialist ning ise ust mitte puutuda.

Kui sptetsialist vahetab katkise vedru, tasub 2-3 kuu pärast tellida vedrule hooldus (pingutamine).

Miks uus vedru hooldust vajab?

Põhjus väga lihtne. Uus vedru pingutatakse vastavalt ukse kaalule selliselt, et kõik liiguks taas sujuvalt ning vedru aitaks käsijuhtimise korral inimestel ja automatiseeritud ukse puhul automaatikal ukselehte liigutada. Ajapikku hakkab aga uue vedru pinge lõdvenema. Seda võib teisiti nimetada sissetöötamise etapiks. Etapi pikkus sõltub kasutamise sagedusest.

Kui vedru lõdveneb, siis käsijuhtimsiel ukse puhul saate sellest kergesti aru. Uks kukub liiga suure hooga alla. Automaatikaga ukse puhul seda näha ei ole, aga automaatika saab oluliselt suurema koormuse, kui ette nähtud. See võib hiljem tähendada aga suuremat remonti või halvemal juhul üldse uue mootori ostmist.

Kas saan ise vedru pingestatust testida?

Kui soovid kontrollida, kas ukse vedrud on õiges pinges, toimi järgmiselt:

  • Automaatika olemasolul pane see käsijuhtimisele. Selleks tõmba punasest nöörist (käsivabastus);
  • Liiguta ust käsitsi üles-alla. Uks ei tohi suure hooga üles lennata ega ka alla kukkuda. Liikumine peab olema sujuv;
  • Jäta uks enda vöökoha kõrgusele seisma. Kui uks hakkab ise alla liikuma, on vedru alapingestatud ning seda tuleks pingutada.

Kas saan ise vedru pingutada?

Vedru pingutamiseks on vaja spetsiaalseid tööriistu ning vastava töö kogemust. Ohtus on antud töös oluline. Vedrud on suure pinge all ka juhul, kui tehtud test näitas alapingestatust.

Seega vedrude pingutamiseks kutsu alati spetsialist!

Ohutus ja turvalisus on olulised!