fbpx

Kuidas hiiri ja teisi närilisi oma garaažist eemal hoida

30+ aastat kogemust
21 abivalmis tehnikut
16 00 hooldus- ja remonttööd aastas

Kuidas hiiri ja teisi närilisi oma garaažist eemal hoida

Kui oled suur loomarmastaja ja armastad loomi nii palju, et lubad närilistel oma majapidamises segamatult toimetada, siis võid üsna kindel olla, et need väikesed olevused on võimelised väga palju kahju tegema. Hiired närivad ühtmoodi edukalt läbi nii plastmassi ja puidu kui ka garaažiautomaatika elektrijuhtmed.

Närilised paljunevad üsna kiiresti, kui neil on juurdepääs heale peidukohale ja suurele hulgale toidule. Hiirte tiinusperiood on 19 kuni 21 päeva. Emane hiir võib ühes pesakonnas ilmale tuua 3–14 poega. Need lapsed on küpsed 6 nädala vanuselt. Aastaga oleksid need kaks esimest hiirt võinud paljuneda kuni 5082 hiireni.

Näriliste tõrjeks on erinevaid viise, kuid lihtsam ja stressivabam on nad oma majapidamisest üldse eemal hoida ja garaaž kahjurikindlaks muuta. Mõned näpunäited, sest ennetamine on parem kui tagajärgedega tegelemine:

  • Vähenda segadust ja hoia asjad korras. Esemete ja prahi kogunemine on närilistele suurepärane pesitsuskoht.
  • Hoia linnuseemned, koeratoit või muu näriliste meeldiv toitaine suletud anumates. Hiired peavad pidevalt sööma. Neile sobib toiduks peaaegu kõik: prügist muruseemneteni – parem on hoida iga potentsiaalne toit anumasse suletuna.
  • Ära hoia prügi garaažis. Prügilõhn meelitab garaaži kahjureid. Veendu, et panid prügi õue ja tõsta ühtlasi ka prügikast garaažiuksest veidi eemale.
  • Võimalusel hoia küttepuid väljas. Hiirtele ja teistele väikeloomadele meeldib puude vahele pesa teha.
  • Pühi põrandat regulaarselt.
  • Isoleeri hoone seinad. Seinte soojustamine, olgu see siis villa või vahuga, hoiab ära hiirte ja teiste väikeloomade seal pesitsemise. Kui seinad on tihkelt täidetud, ei ole neil lihtsalt ruumi seal pesitseda.
  • Täida praod. Hiired ja muud väikesed loomad ei näri terast ega alumiiniumi. Ent kui anname neile piisavalt aega, siis võivad nad läbi närida puidu, plastiku jmt. Seetõttu on oluline seina ja põranda seisukorda sageli kontrollida. Kui sa pole eriline meistrimees, võid väikeste aukude täitmiseks kasutada pihustusvahtu. Lihtsalt veendu, et kogu auk oleks korralikult täidetud.
  • Kui garaažiuks on katki või see ei ole enam maapinnaga tasane, võib olla aeg see välja vahetada.

Milline garaažiuks valida?

Garaažiukse vahetamine võib olla suur otsus. Kindlasti on vaja ust, mis peab vastu näriliste sissetungile, lisaks muidugi peab mõtlema garaažiukse kasutusviisile ja maja üldilmele. Väldi puidust garaažiuksi, eelista metallist või alumiiniumist uksi, mis on närilistele vastupidavamad.

Kinema uksed on valmistatud tsingitud terasest, millest hiirtel on võimatu läbi närida. Vali uks, mis on spetsiaalselt sinu garaaži jaoks valmistatud, õiges mõõdus ja ilmastikukindel. Nii hoiad garaažis mugavat temperatuuri ja närilised ei pääse läbi!

Vali uus uks siit: Garaažiuksed.